Ucuz Uçak Bileti Bulmak için ipuçları

Bir yerden bir yere gitmek için bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarız. En çok kullandığımız ulaşım araçların başında uçak gelir. Ülkemizde uçak biletleri vergi, yakıt ücretleri vb. durumlar yüzünden diğer ülkelere göre daha pahallıdır. Seyahatimizi ucuza getirmenin ilk şartı ucuz uçak bileti bulmaktır. Tabii ki gideceğiniz destinasyona otobüs ile ulaşım var ise ulaşım harcamanız daha da düşecektir. Fakat harcamanız düşmesine rağmen yolda geçireceğiniz zaman artacaktır. Dar zamanlı seyahatler için bu dezavantaj olacaktır. Peki nedir bu ucuz uçak bileti bulmak için  ipuçları ?

ucuz uçak bileti bulmak için ipuçları

Ucuz Uçak Bileti Bulmak için ipuçları:

  • Ucuz uçak bilet için rezervasyonunuzu en az 56 gün önce yapın.

Yapılan araştırmalara göre en ucuz bilet seyahatten 56 gün önce bulunabiliyor. Geçen sene bu gün ortalama 53’dü. Bu sene biraz daha yukarıya çıkmış gözüküyor. Bu size ortalama %30 tasarruf sağlıyor. Bunun dışında online bilet satan sitelere alarm kurup fiyatlar düştüğünde haberdar olabilirsiniz. Momondo‘ yu bunun için kullanabilirsiniz.

  • En ucuz gün : SALI

Eğer şansınız varsa seyahatinize salı günü başlayıp salı günü bitirin. Çünkü uçak biletleri en ucuz Salı günleri bulunabiliyor. Geçen sene de aynı idi. Salı günü uçak bileti için ucuz gün olarak tescillenmiş oldu 🙂 En pahallı gün olarak karşımıza Cumartesi çıkıyor. Hafta sonu olması yüzünden en yüksek bilet fiyatları Cumartesi günleri oluyor. Salı günü alınan uçak biletleri size ortalama %10 gibi bir tasarruf sağlayabiliyor.

  • Akşam uçun…

Akşam uçmak daha ucuz. Akşam 6’dan gece yarısı arasında uçuş yapmak daha ucuz uçak bileti demek. Bu size ortalama %5 tasarruf sağlayabilir. En pahallı zaman dilimi ise sabah. Geçen sene ise en ucuz zaman akşam iken en pahallı zaman ise sabah ile öğleden sonraki zaman dilimi idi.

  • Mil Programlarına kayıt olun.

Bankaların yada hava yollarının mil programlarına kayıt olun. İyi bir kredi kartı kullanıcı iseniz harcamalarınızı bu programların dahil olduğu kartlarla yaparsanız ucuz hatta bedava uçuş yapabilirsiniz. Şu an Yapı Kredi Bankası’ nın Adios kredi kartı revaçta. Farklı bir yazımda bu programları da inceleyeceğim. Bu arada ufak bir hatırlatma : Ucuza uçak bileti alacağım deyip de kredi kartı harcamalarınızı yükseltmeyin. Her zaman ayağını yorganına göre uzatmak iyidir.

  • Farklı hava yollarından tek yön biletlere bakın. 

Gidiş dönüş bilet almak genelde daha ucuz ucuz uçak bileti almanızı sağlar. Fakat alternatif hava yolları gidiş dönüş için size daha ucuz uçak bileti sunabilir. Çeşitli arama motorları size bu hava yollarının tek yön bilet fiyatlarını verecektir.

  • Seyahat tarihiniz esnek olsun.

Esnek tarih aralığı varsa daha ucuz uçak bileti bulma şansınız artıyor. Çünkü uçak bileti almak istediğiniz günün 2-3 gün ya da 1 hafta sonrasında daha ucuza bilet bulabiliyorsunuz ya da gideceğiniz destinasyonun daha az talep gördüğü zamanlarda uçak biletinizi daha ucuza alabiliyorsunuz.

  • Aktarmalı uçuşlara göz atın.

Gideceğiniz destinasyon uzak ise aktarmalı ucuzlar genellikle daha ucuz oluyor. Fakat bu seferde yolda geçirdiğiniz zaman direk uçuşlara göre daha uzun oluyor. Bazen 3 saatlik bir uçuşu 10 saatte yapabiliyorsunuz. Ayrıca aktarma yapacağınız ülkenin transit vizesini almak zorunda kalabiliyorsunuz. Buda size artı bir maliyet oluyor. Aktarma yapacağınız ülke vize istemiyorsa sorun yok tabii…

 

 

 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.