Kış ve Şarm El-Şeyh

kış
Birisi Kış mı dedi ?

Kasım’a da hoşgeldin dedik. 🙂 Mevsim sıralamasına göre Kasım ayı Sonbahar’dadır. Fakat bugün işe gitmek için dışarı çıktığımda Sonbahar’ın çoktan bizi terk ettiğini anladım. Kış gelmiş. Hatta günlük rutin sayfalarımı gezerken yüksek kesimlere senin ilk karının bile düştüğünü gördüm. Sanırım bu kış çetin geçecek gibi duruyor. Bu havalara en çok sevinen bence Husky’ler olacak.

 

 

 

 

grip
Kötüyüm ben kötüyüm 🙂

 

Ortalıkta da gayet sıkı bir grip salgını da mevcut. Hatta bizim eve bile uğradı. Bu sene biraz fazla konakladı hatta 🙂 O kadar kovaladım kendisini ama halen gitmedi. Gitmemek içinde direniyor maalesef. Malum portakal ve mandalinalar çıkmışken bol miktarda tüketin. En azından grip virüsüne direnciniz artmış olur. Bakalım bu sene ki grip harekatına ne ad verecek devlet büyüklerimiz… Her yıl olduğu gibi muhtemelen antibiyotik satışları tavan yapacaktır. Bunun yerine hasta olmadan doğal antibiyotik olan Sarımsak’ı biraz daha fazla tüketirsek iyi olur. Hatta Tarhana Çorbası yaparken 2-3 diş daha fazla koyun..

 

Aslında şu soğuk havalar da sıcak olan yerlere kaçmak ne kadar güzel olurdu. Mesela Mısır’ın cenneti olarak nitelendirilen Şarm El-Şeyh de olmak vardı. Kızıldeniz’in kıyısında olan Şarm El-Şeyh su sıcaklığı kışın bile 20 derecenin altına düşmüyor. Mısır’da güvenlik sorunlarının olduğunu okumuştum. Fakat burası turizm şehri olduğundan dolayı güvenlik sorunlarının olmadığını giden kişilerden duydum. Hatta gidenler bir daha kesin gideceğiz bile diyorlar. Okuduğum yazılar ve gördüğüm resimlerden sonra kış ayının soğuk havasından biraz olsun kurtulup ısınmak istiyorsanız burası tam size göre… THY ‘nın hergün Şarm El-Şeyh ‘e seferleri mevcut. Bence Kış’ın gidilebilecek yerler listesine ekleyin. Ben öyle yaptım ve en kısa zamanda gitmeyide düşünüyorum. Ayrıca unutmayın Mısır Bordo Pasaport sahiplerine vize uyguluyor. Yeşil Pasaport ile 3 ay vizesiz olarak kalabiliyorsunuz. Okuduklarıma göre de Mısır vizesi almak diğer ülkelere göre biraz daha kolay görünüyor.

Vize için istenilenler şunlar :

  1. Mısır vize başvuru formu.
  2. Pasaport (En az 6 ay geçerli ve 2 boş sayfası bulunması gerekiyor.)
  3. 2 adet fotoğraf.
  4. Kimlik fotokopisi
  5. Uçak ve otel rezervasyonlarınız.
  6. Konsolosluğa hitaben yazışmış vize dilekçesi.
  7. Vize ücreti (85 TL)

Yukarıda ki listeyi internet araştırmasından elde ettim. Değişmiş olabilir. En son bilgileri Mısır Konsolosluğu’ ndan alabilirsiniz.

Mısır İstanbul Konsolosluğu : 0 (212) 324 21 60

Mısır Ankara Büyükelçiliği :  0 (312) 426 10 26

sharmelsheikh
Şarm El-Şeyh Muazzam Duruyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.