Karadeniz’de Bir Cennet : Amasra

Çoğu kişi Amasra ismini en az bir kere duymuştur diye umuyorum. Amasra Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bartın ilinin deniz kıyısında bulunan şirin bir ilçesidir.  Aslında siz ilk Amasara’yı Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı Gönderilmemiş Mektuplar filminde  tanıdınız. Daha doğrusu film Amasra’da çekildikten sonra Amasra için çok iyi bir reklam oldu. Daha sonra Barış Akarsu Akademi Türkiye yarışmasında birince olunca Amasra adı çok daha fazla popüler oldu.  Arkadaşım olan Barış Akarsu’ya da rahmet okumadan geçemeyeceğim. Bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet Amasra’yı fetih etmeye hazırlanırken bir tepeden Amasray’ı görüp “Lala,lala Çeşm-i Cihan bu mu ola” der ve kaleye haber gönderir : “Bu kadar güzel bir yeri zarar vererek almak istemem. Kalenin anahtarını bana getiriniz” diyerek anahtarı ister. Kale ise anahtarı Fatih Sultan Mehmet’e göndererek savaşmadan ve zarar vermeden Amasra’yı almış olur.

Amasra’nın ilk bilinen adı Sesamos’tur. Daha sonra Amastrist adında İranlı bir prenses burayı çok beğenerek kendi adını vermiştir. Cumhuriyet sonrası şu anki ismi Amasra’yı almıştır.

Karadeniz’de Bir Cennet : Amasra 

amasra karadeniz cennet
Amasra Harita

 

Amasra’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul – Bartın arası ortalama 450 Km’dir. Bartın – Amasra arası ise 15 Km’dir.

Ankara – Bartın arası ortalama 300 Km’dir.

Kamil Koç, Özemniyet Turizm ve Metro Turizm’in her gün direk Amasra’ya seferleri bulunmaktadır. Otobüs ile seyahat yaklaşık olarak İstanbul’dan 8 saat, Ankara’dan ise 5 saat sürmektedir. Otomobil ile bu süreler yaklaşık İstanbul’dan 5 saat, Ankara’dan ise 3 saattir.

Nereler Gezilir ?

  •  Amasra Kalesi
  • Ağlayan Ağaç
  • Mendirek
  • Kuş Kalesi
  • Tavşan Adası
  • Amasra Müzesi
  • Tahtacılar Çarşısı

Ne Yenir ?

Amasra deyince ilk akla gelen yemek balıktır. Çoğu restoranda günlük taze balık yiyebilirsiniz. Tabii ki Amasra’nın ünlü salatasını unutmamak gerekir. İlçenin en ünlü restoranı Canlı Balık – Mustafa Amca’ nın yeri’dir. Şu anda 3. kuşak olan Mete bey çalıştırıyor. Diğer tavsiye edebileceğim restoran ise Sahil Balık Restoranı’dır. Zaten Trip Advisor ‘da iki restoranın yüksek puan alıp olumlu yorumları olduğunu göreceksiniz.  Fiyatlar çok uçuk değil. Bazen ortalamanın üstüne çıkabiliyor fakat çoğu lüks restorana göre daha uygun.

Salatanın resmini de koyalım biraz karnınız acıksın :)
Salatanın resmini de koyalım biraz karnınız acıksın 🙂

Nerede Kalınır ?

Amasra’da bir konaklama ihtiyacınızı gidermek için bir çok seçenek bulunuyor. Pansiyonlar oteller mevcut. Hatta günlük daire bile kiralayabilirsiniz. Ben en son yeni açılan North Door Hotel‘de kaldım. Eski Amastrist otelin yerine kurulan bu hotel Amasra ‘nın en iyilerinden biri. Personeli güler yüzlü ve kaldığımız oda çok rahattı. Amasra’ya sadece 50 KM uzaklıkta yaşadığımdan dolayı gidip konaklamayı çok fazla tercih etmiyorum.

Amasra ile ilgili tüm sorularınız için bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.